We are not able to find your location to see the content and shop online. Please select a location

We are not able to find your location to see the content and shop online. Please select a location

Tommy Hilfiger
Corporate Statement

English

The stories that are posted on certain Turkish websites implying that Tommy Hilfiger is sponsoring PYD/YPG while the Military Forces of The Government of the Turkish Republic are conducting operation ‘Olive Branch’ against a variety of cross border terrorist organizations are completely false.


It is evident that these stories have been published on an unsubstantiated basis with the malicious intent to damage our company’s reputation. We are moving forward with legal actions against the media outlets that published this false news about our company to have the stories retracted from their websites.


We would like to underscore that our well known company that was founded in 1985 operates all over the world, has adopted the principle of full compliance to the applicable laws and legislations.


Tommy Hilfiger Turkey

Türk

Bazı internet sitelerinde T.C. Devleti ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzun zamandan beri Afrin’de ve çeşitli sınır ötesi bölgelerde terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu sırasında Tommy Hilfiger Şirketinin PYD ve YPG’ye sponsorluk yaptığına dair yayınlanan haberler tamamıyla gerçekdışıdır.


Bu tür haberlerin, Şirketimizin itibarını zedelemek amacıyla kötü niyetli bir biçimde yayınlandığı aşikârdır. Şirketimiz hakkında bu asılsız haberleri yayınlayan medya kuruluşlarının bu yayınlarını internet sitelerinden kaldırmalarına yönelik olarak her türlü hukuki işlemi yürütmekteyiz.


1985 yılında kurulmuş ve dünya çapında faaliyet gösteren köklü bir kuruluş olan Şirketimizin tüm hukuki yaptırımlara ve kanunlara uyma ilkesini benimsediğini önemle vurgulamak isteriz.


Tommy Hilfiger Türkiye